Za datę powstania Wejherowskich Kortów Tenisowych uznaje się rok 1937. Urząd burmistrza miasta Wejherowa pełnił wtedy Teodor Bulduan, który przeprowadził szereg inwestycji infrastrukturalnych oraz gospodarczych, przyczyniając się do rozkwitu i wzrostu popularności miasta. Znany i ceniony przez Wejherowian burmistrz został jednak w 1939 roku zamordowany przez Gestapo, przez co wiele z jego pomysłów nie miało już okazji być później realizowanych. Udało się jednak ukończyć dwa duże projekty infrastruktury sportowej – korty tenisowe oraz basen odkryty, przy czym z owoców pierwszego projektu korzystać można po dziś dzień.
Znane osobistości na kortach
Wygląd obiektu, jego funkcjonalność oraz ilość poszczególnych kortów do gry zmieniała się na przestrzeni lat, będąc konsekwentnie rozbudowywanym i coraz popularniejszym miejscem. Dość powiedzieć, że Wejherowo było jednym z gospodarzów turniejów z cyklu „Tenisowe Mistrzostwa Morskie”, i przyjeżdżała tu cała czołówka Polskich tenisistów. W naszym mieście grali Józef Hebda, Zbigniew Bełdowski czy Władysław Skonecki. W jednym z Wejherowskich turniejów grała także Jadwiga Jędrzejowska, finalistka Wielkich Szlemów, której tytułów pozazdrościć może nawet Agnieszka Radwańska.
W ramach ciekawostki, warto nadmienić, że Wejherowo z tenisem związane było na wiele lat wcześniej niż 1937 rok. Najstarsza wzmianka, nawet fotograficzna, pochodzi z 1903 roku. Pojedynczy kort tenisowy znajdował się wówczas w okolicach parku.
Jadwiga Jędrzejowska na naszych kortach
źródło: Telewizja Kaszuby
Lech Bieńkowski
źródło: archiwum prywatne
Lata 80te
Wejherowskie Korty przeżywały swą „drugą młodość” w latach 80-tych. Rozgrywano tutaj turnieje z kalendarza Polskiego Związku Tenisowego, np. „Grand Prix Polski” czy popularny „Turniej o Puchar Ziemi Kaszubskiej”. Dzięki świetnej lokalizacji miasta, znajdującego się blisko kurortów morskich, nasze Korty odwiedzało wielu znamienitych gości-wczasowiczów. Wymienić można tu między innymi Jerzego Kamasa, Wojciecha Młynarskiego, Tadeusza Borowskiego, Marka Lewandowskiego czy też Wojciecha Fibaka. Korty funkcjonujące nieopodal czynnego, niezwykle urokliwego i gwarnego latem basenu były bardzo atrakcyjnym miejscem do aktywnego wypoczynku.
Czasy współczesne
Basen, w przeciwieństwie do Kortów nie dotrwał do dnia dzisiejszego. Te natomiast mają się świetnie. Pod opieką Lecha Bieńkowskiego, byłego gracza, a później kapitana reprezentacji Polski w Pucharze Dawisa oraz trenera Łukasza Kubota, Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego prężnie się rozwijają. Pan Bieńkowski poczynił w obiekcie szereg inwestycji, z czego najważniejszą jest niewątpliwie hala sportowa na sztywnym stelażu, wybudowana na początku wieku. Rozbudowano również kawiarenkę oraz odnowiono wnętrze budynku szatniami i łazienkami. W fazie zaawansowanych planów znajduje się obecnie budowa dwu-kortowej, nowoczesnej i funkcjonalnej hali tenisowej, która znacząco ułatwi uprawianie tenisa zimą.
Lech Bieńkowski jest inicjatorem wielu przedsięwzięć odbywających się na Wejherowskich Kortach. Tradycyjnie co roku odbywają się tutaj dwa turnieje tenisowe: Turniej Otwarcia Sezonu, oraz Otwarte Mistrzostwa Wejherowa. Dwukrotnie Wejherowo gości także znany na Pomorzu turniej „Ziaja Cup”. Szkoli się również dzieci, dla których prócz zwykłych treningów organizowane są także turnieje z atrakcyjnymi nagrodami. Prężnie działają także rozgrywki ligowe „Chellenge Wejher Open” dla dorosłych.
Co dalej?
Historia zobowiązuje. Wejherowo przez wiele lat było bardzo aktywnym i popularnym miejscem do uprawiania tenisa ziemnego. Pod opieką Lecha Bieńkowskiego nasze korty odbudowują powoli swą pozycję na Pomorzu, co niewątpliwie przyczyni się do popularyzacji tego miejsca i zapisaniu kolejnych pięknych kart w jego historii.
W roku 2017 Wejherowskie Korty obchodzą 80-lecie istnienia. W związku z jubileuszem planowane jest wydanie książki opisującej historię obiektu, którą piszę pan Michał Jeliński, kierownik Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki w Urzędzie Miasta. Z tego miejsca zachęcamy z całego serca do zakupu publikacji i szerszego zapoznania się z barwną i niezwykle ciekawą historią Wejherowskich Kortów.
Lech Bieńkowski, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski, Łukasz Kubot – Wimbledon 2005
źródło: archiwum prywatne