Historia 2017-05-20T05:15:55+00:00

Turniej Otwarcia Sezonu

Termin: 5-7.05.2017

Informacje i zapisy

Mistrzostwa Wejherowa

Termin: 29.09-1.10.2017

Informacje i zapisy

Puchar Abruko

Terminarz w linku poniżej

Szczegóły turnieju

Puchar L. Bieńkowskiego

Terminarz w linku poniżej

Szczegóły turnieju

Nasze turnieje

Wybierz interesujący Cię turniej i dowiedz się więcej. Możesz także zgłosić swoje uczestnictwo na stronie!

Historia Wejherowskich Kortów Tenisowych

Za datę powstania Wejherowskich Kortów Tenisowych uznaje się rok 1937. Urząd burmistrza miasta Wejherowa pełnił wtedy Teodor Bulduan, który przeprowadził szereg inwestycji infrastrukturalnych oraz gospodarczych, przyczyniając się do rozkwitu i wzrostu popularności miasta. Znany i ceniony przez Wejherowian burmistrz został jednak w 1939 roku zamordowany przez Gestapo, przez co wiele z jego pomysłów nie miało już okazji być później realizowanych. Udało się jednak ukończyć dwa duże projekty infrastruktury sportowej – korty tenisowe oraz basen odkryty, przy czym z owoców pierwszego projektu korzystać można po dziś dzień.

Znane osobistości na kortach

Wygląd obiektu, jego funkcjonalność oraz ilość poszczególnych kortów do gry zmieniała się na przestrzeni lat, będąc konsekwentnie rozbudowywanym i coraz popularniejszym miejscem. Dość powiedzieć, że Wejherowo było jednym z gospodarzów turniejów z cyklu „Tenisowe Mistrzostwa Morskie”, i przyjeżdżała tu cała czołówka Polskich tenisistów. W naszym mieście grali Józef Hebda, Zbigniew Bełdowski czy Władysław Skonecki. W jednym z Wejherowskich turniejów grała także Jadwiga Jędrzejowska, finalistka Wielkich Szlemów, której tytułów pozazdrościć może nawet Agnieszka Radwańska.

W ramach ciekawostki, warto nadmienić, że Wejherowo z tenisem związane było na wiele lat wcześniej niż 1937 rok. Najstarsza wzmianka, nawet fotograficzna, pochodzi z 1903 roku. Pojedynczy kort tenisowy znajdował się wówczas w okolicach parku.

Jadwiga Jędrzejowska

Jadwiga Jędrzejowska na naszych kortach
źródło: Telewizja Kaszuby

Lech Bieńkowski
źródło: archiwum prywatne

Lata 80te

Wejherowskie Korty przeżywały swą „drugą młodość” w latach 80-tych. Rozgrywano tutaj turnieje z kalendarza Polskiego Związku Tenisowego, np. „Grand Prix Polski” czy popularny „Turniej o Puchar Ziemi Kaszubskiej”. Dzięki świetnej lokalizacji miasta, znajdującego się blisko kurortów morskich, nasze Korty odwiedzało wielu znamienitych gości-wczasowiczów. Wymienić można tu między innymi Jerzego Kamasa, Wojciecha Młynarskiego, Tadeusza Borowskiego, Marka Lewandowskiego czy też Wojciecha Fibaka. Korty funkcjonujące nieopodal czynnego, niezwykle urokliwego i gwarnego latem basenu były bardzo atrakcyjnym miejscem do aktywnego wypoczynku.

Czasy współczesne

Basen, w przeciwieństwie do Kortów nie dotrwał do dnia dzisiejszego. Te natomiast mają się świetnie. Pod opieką Lecha Bieńkowskiego, byłego gracza, a później kapitana reprezentacji Polski w Pucharze Dawisa oraz trenera Łukasza Kubota oraz Mariusza Fyrstenberga prężnie się rozwijają. Pan Bieńkowski poczynił w obiekcie szereg inwestycji, z czego najważniejszą jest niewątpliwie hala sportowa na sztywnym stelażu, wybudowana na początku wieku. Rozbudowano również kawiarenkę oraz odnowiono wnętrze budynku szatniami i łazienkami. W fazie zaawansowanych planów znajduje się obecnie budowa dwu-kortowej, nowoczesnej i funkcjonalnej hali tenisowej, która znacząco ułatwi uprawianie tenisa zimą.

Lech Bieńkowski jest inicjatorem wielu przedsięwzięć odbywających się na Wejherowskich Kortach. Tradycyjnie co roku odbywają się tutaj dwa turnieje tenisowe: Turniej Otwarcia Sezonu, oraz Otwarte Mistrzostwa Wejherowa. Dwukrotnie Wejherowo gości także znany na Pomorzu turniej „Ziaja Cup”. Szkoli się również dzieci, dla których prócz zwykłych treningów organizowane są także turnieje z atrakcyjnymi nagrodami. Prężnie działają także rozgrywki ligowe „Chellenge Wejher Open” dla dorosłych.

Co dalej?

Historia zobowiązuje. Wejherowo przez wiele lat było bardzo aktywnym i popularnym miejscem do uprawiania tenisa ziemnego. Pod opieką Lecha Bieńkowskiego nasze korty odbudowują powoli swą pozycję na Pomorzu, co niewątpliwie przyczyni się do popularyzacji tego miejsca i zapisaniu kolejnych pięknych kart w jego historii.

W roku 2017 Wejherowskie Korty obchodzą 80-lecie istnienia. W związku z jubileuszem planowane jest wydanie książki opisującej historię obiektu, którą piszę pan Michał Jeliński, kierownik Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki w Urzędzie Miasta. Z tego miejsca zachęcamy z całego serca do zakupu publikacji i szerszego zapoznania się z barwną i niezwykle ciekawą historią Wejherowskich Kortów.

Lech Bieńkowski, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski, Łukasz Kubot

Lech Bieńkowski, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski, Łukasz Kubot – Wimbledon 2005
źródło: archiwum prywatne

Aktualności z kortów

Drabinka gry podwójnej

Gry podwójne rozpoczną się NP 15:00

OMW – drabinka i plan gier

Drabinka i plan gier poniżej: Losowanie gier podwójnych zaplanowano na sobotę, na godzinę 10:00

Otwarte Mistrzostwa Wejherowa

Zapraszamy na turniej, który odbędzie się w dniach 25-27.09.2020. Zapisy w kawiarence kortów oraz online TUTAJ. Szczegóły na plakacie.